Zaregistrujte se a získejte dnes navíc 50 Kč
6. 4. 2018
Kdo by je neměl rád? Chlupaté (a někdy taky opeřené nebo šupinaté) přátele, kteří na nás doma věrně čekají. Na kolik vás ale vyjde pořízení domácího mazlíčka s kompletní výbavou? Tentokrát se zaměříme na ty čtyřnohé, s ocasem a vyplazeným jazykem, s chytrýma očima a neustálou chutí na něco dobrého.
Chci štěně
Malého pejska si přeje skoro každé dítě a těžko mu odolá i dospělý. Nejprve je tu ale otázka, jestli mu dokážete věnovat tolik času a lásky, kolik bude vyžadovat. Promysleli jste to?
Jaké jsou nároky vybrané rasy?
Budu mít čas na každodenní procházky?
Jak pes ovlivní moje zdraví?
Kdo mi vypomůže, když budu cestovat nebo ležet nemocný?
Nebude chlupáč doma sám celý den?
Dokážu obětovat poničené vybavení bytu?
Zvládnu důslednou výchovu?
Kolik mě to bude stát?
Na poslední otázku se pokusíme odpovědět v dalších řádcích.
Pořízení domácího mazlíčka
Tady se náklady budou lišit asi nejvíce. Touží vaše srdce po mazlíčkovi a je vám jedno, že nemá rodokmen nebo jste se zamilovali do konkrétní rasy?
Čistokrevný pejsek
Šlechtěné plemeno “s papíry” vás vyjde na tisíce až desetitisíce. Jejich výhodou je možnost chodit na výstavy a sbírat ocenění, samozřejmě v případě, že splňují určité parametry. I když nemáte ambice na soutěže, rodokmen také pomůže budoucí potomky vašeho pejska lépe (a za vyšší cenu) udat.
Čistokrevného pejska seženete i bez PP, cena bude nižší. Dejte ale pozor, abyste nepodporovali nelegální “množírny”, kde zvířata žijí v otřesných podmínkách a slouží jenom jako prostředek k zisku financí. Nejprve se jeďte na mazlíčka podívat, v jakých podmínkách se narodil a vyrůstá.
Cena jednorázová: 1 000 - 30 000 Kč
Útuláček
Nejde jenom o opuštěné pejsky z útulku, ale i o křížence různých druhů, kteří často přišli na svět z čisté lásky :-). Ty zpravidla dostanete od jejich původních majitelů za cenu očkování a pytel granulí. Tím, že využijete možnost pořízení domácího mazlíčka z útulku, ještě uděláte uděláte dobrý skutek a vytvoříte domov pro zvíře, které by jinak mohlo skončit mnohem hůř.
Cena jednorázová: 0 - 1 000 Kč
Krmivo
Pro kvalitní vývoj štěňátka volte štěněcí granule, které by měly obsahovat vyváženou porci proteinů, tuků, sacharidů, vitamínů a minerálů. Z počátku je důležité krmit častěji a v menších dávkách.
Je jasné, že čivava vám neprožere peněženku tolik jako německá doga, a obyčejné granule nedosáhnou ceny prémiových značek, i proto zde uvádíme orientační náklady. Při výběru typu granulí však dbejte na poměr zvýšených látek v krmivu. Cílem každého majitele by mělo být, aby pejsek co nejlépe prospíval.
Sušené psí krmivo - granule
Někteří chovatelé se také vydávají cestou krmení pouze čistým masem. I to je alternativa, ovšem zde doporučujeme se poradit s veterinářem, zda není třeba dodat nějaké speciální vitamíny či doplňky. Maso se dá nakoupit dopředu a “nabalíčkovat” do mrazáku po odvážených porcích.
Do cenového odhadu nezapočítáváme různé pamlsky, chuťovky a pochoutky za odměnu. Pokud psím očím nedokážete odolat a vyloudí z vás nějakou tu dobrůtku každý den, může vás to stát pěkný balík navíc. Ale kdo by odolal, že?
Cena krmiva za rok malé plemeno: 1 000 - 5 000 Kč
Cena krmiva za rok velké plemeno: 5 000 - 30 000 Kč
Veterinární péče
Pořízení domácího mazlíčka je spojeno také s veterinární péčí. Štěně ve věku, kdy je odebíráno od matky, by už mělo mít za sebou první odčervení a očkování. To doloží chovatel očkovacím průkazem, který je psaný na jméno štěňátka. Pokud by si malý pejsek očkováním neprošel před pořízením, měli byste co nejdříve zaběhnout k veterináři a nedostatek dohnat.
Další očkování a pravidelné odčervování závisí na tom, jak často se váš mazlíček potkává s ostatními zvířaty.
Kastraci a další zákroky či léčiva pro tentokrát započítávat nebudeme. Pro venkovní psi nezapomeňte i na ochranu před klíšťaty.
Cena za rok: 500 - 2000 Kč
Výbava pro mazlíčka
Potřebné vybavení pro malého chlupáče se dozajista může velmi lišit. Záleží, zda jde o venkovního psa, jehož královstvím bude zahrada s kotcem, výběhem, či boudou, nebo budete pejska chovat v bytě.
Mimo spacího místa však budete chtít pořídit i potřebnou základní výbavu pro každého psa. Vše by mělo odpovídat velikosti hafana v dospělosti:
misky,
obojek,
vodítko,
deku,
košík,
hračky.
Cena základního vybavení: 500 - 5 000 Kč
Venkovní pes
Pokud se necítíte na vlastnoruční výrobu, je tu možnost pořídit boudu kompletní. Dobře však propočítejte, jaká bude velikost vzrostlého psa, aby se vám do “domku” v dospělosti vešel. Také myslete na venkovní počasí a dobré zateplení. V neposlední řadě si uvědomte, jak vypadá prostor, kam boudu umístíte, tedy například, na kterou stranu by měl být východ, zda chcete rovnou nebo zkosenou střechu, atd.
Na zahradu se také mohou hodit ohrádky či rampy pro snadnější vstup do budov.
Cena boudy 1 000 - 10 000 Kč
Pes domácí
Nemáte možnost nebo srdce hafana ubytovat venku? Bude se vám hodit pohodlný pelíšek nebo podložka či deka. Bohužel vám dopředu nikdo nezajistí, že si mazlíček vámi vybraný pelech oblíbí. Možná si zamiluje gauč a už ho z něj nikdy nevyženete.
Cena pelechu 200 - 5 000 Kč
Doplňky
Samozřejmě jsou tu ještě další věci, které z lásky k tomu chlupatému stvoření budete chtít pořídit. Může se jednat třeba o prostředky psí hygieny, oblečky nebo postroje do auta.
Psí hygiena
Holt pes není kočka, aby strávil den olizováním a očistou. Proto občas musí nastoupit páníček, aby z kožichu tu špínu dostal. Co můžete čtyřnohému parťákovi pořídit?
Šampon a kondicionér
Přípravky péče o zuby
Plenky
Hřebeny a kartáče
Strojky
Parfém
Hygienické pomůcky pro čištění očí a uší.
Cena volitelná
Oblečky pro psy
Nejenom lidskou módou hýbou trendy. I psí štramáci můžou mít styl. Koupit se dají třeba bundy, vesty s kapucí, motýlci na obojek, pláštěnky, kabátky a spousta dalšího. Některá menší plemena se bez těchto funkčních oblečků v zimě venku vůbec neobejdou.
Cena volitelná
Postroje pro psy
jsou alternativou k obojkům. Mohou sloužit ale i ke stabilizace pejska ve vozidle. Rozprostírají tlak na tělo do několika různých bodů a vyhnete se tak tahání za krk zvířete, jak je tomu u klasického obojku.
Cena volitelná
Celkové náklady
Když to sečteme kolem a kolem, tak zjistíme, že se nedá říct “za první rok za psa utratíte 20 000 Kč”. Proměnných je tu opravdu hodně. Pojďme si alespoň shrnout rozmezí, ve kterém se můžete pohybovat při pořízení domácího mazlíčka.
Položka |
Cena za rok |
Koupě štěněte |
0 - 30 000 Kč |
Krmivo |
1 000 - 30 000 Kč |
Základní veterinární péče |
500 - 2 000 Kč |
Základní vybavení |
500 - 5 000 Kč |
Pelech nebo bouda |
200 - 10 000 Kč |
Náklady navíc |
? |
Celkem |
2 200 - 77 000 Kč |
Zdá se vám finální rozptyl moc široký? Ano, opravdu tomu tak je. Záleží totiž na velké míře faktorů. Třeba na velikosti psa, vaší ochotě investovat do mazlíčka, na šikovnosti, se kterou vyrobíte některé věci ručně, na rase, která vyžaduje specifické zacházení, atd.
Projdete-li si ale jednotlivé sekce článku, získáte alespoň základní představu, na kolik vás čtyřnohý přítel vyjde. Pokud o pořízení domácího mazlíčka opravdu stojíte a potřebujete poradit s tím, jak na něj každý měsíc aspoň trochu ušetřit, podívejte se na náš článek
Nesmíme však zapomínat, že láska, kterou nám může na oplátku pes věnovat, je k nezaplacení :). Vašim mazlíčkům přejeme hodně zdraví, zážitků a hodného páníčka!
Pořídili jste si psa a máte už s rozpočtem na zvíře zkušenosti? Napište nám do komentářů!
Výbava pro vašeho mazlíčka se 4% cashbackem. Nakupte vše potřebné pro své domácí miláčky a ještě u toho ušetřete! Vybírejte z širokého sortimentu a získejte ze svého nákupu 4 % zpět!