Zaregistrujte se a získejte dnes navíc 50 Kč
26. 2. 2020
Máte citlivou pleť, které nevyhovuje chemická kosmetika? Chcete dát přednost přípravkům, které svým složením i procesem výroby nezatěžují životní prostředí? Přímo pro vás je určena přírodní kosmetika. Přečtěte si, jak se vyznat v jejím označení, certifikaci a kde kvalitní kousky s garancí původu výhodně pořídit.
Přírodní kosmetika – co (ne)obsahuje?
Na rozdíl od ostatních kosmetických přípravků přírodní kosmetika obsahuje kvalitní suroviny, získávané z rostlin. V jejím složení nenajdete látky živočišného původu (výjimku tvoří včelí produkty a lanolin), ropné produkty (např. parafín), látky na bázi silikonů, syntetické a konzervační látky, geneticky modifikované suroviny a chemické UV filtry.
Přírodní kosmetika nicméně nemá žádnou přísnou definici ustanovenou v legislativě. Podle čeho se tedy můžete v drogérii orientovat, abyste měli jistotu, že kupujete opravdu naturální pleťový krém, tělové mléko nebo šampon? Nenechte se zmást zelenými etiketami s lákavým obrázkem rozkvetlé louky. Na obalech raději vyhledávejte kosmetické certifikáty, které skutečně garantují původ kosmetiky.
Kosmetické certifikáty a jak se v nich vyznat
Jednotlivé kosmetické certifikáty vám napoví, jak se v široké škále kosmetiky orientovat. Mezi nejzákladnější patří CPK – certifikovaná přírodní kosmetika. Tento český certifikát zaručuje, že daná kosmetika obsahuje pouze složky z přírodních zdrojů. Obdobnou certifikaci mají i další země, např. Německo (BDIH – Kontrolierte Natur – Kosmetik) nebo Francie (ECOCERT).
Vegan kosmetika
Dalším certifikátem, se kterým se na přípravcích můžete setkat je „Vegan“. Veganská kosmetika neobsahuje žádné suroviny živočišného původu (tedy ani med nebo včelí vosk, nebo lanolín z ovčí vlny).
BIO kosmetika a ekokosmetika
Certifikovaná BIO kosmetika (nesoucí certifikát CPK BIO) a ekokosmetika splňují parametry přírodní kosmetiky a zároveň garantují, že použité suroviny pochází z ekologického zemědělství. BIO kosmetika a ekokosmetika jsou navíc dobře rozložitelné, a nezatěžují tím přírodu. Často se setkáte i s ekvivalentním označením organická kosmetika (organic cosmetics).
Přírodní kosmetika a trend zero waste
Problematika nadbytečné produkce odpadu vytváří tlak také na výrobce kosmetiky. Ti se proto snaží na místo plastových obalů nabídnou svým zákazníkům ekologicky šetrnější alternativy. Velkým hitem je bezobalová kosmetika – např. tuhé mýdlo, tuhý šampon nebo tuhý kondicionér. Tyto produkty mají nejen přírodní složení a jsou dobře biologicky rozložitelné, ale zároveň po použití nevytvářejí žádný odpad.
České značky přírodní kosmetiky
Pokud berete ochranu životního prostředí opravdu vážně, měli byste si u výběru přírodní kosmetiky dáte pozor ještě na jednu věc – přečtěte si, odkud značka pochází, a dejte přednost lokálním výrobcům. Mezi nejznámější značky české přírodní kosmetiky patří např. Saloos, Nobilis Tilia, Dr. Popov, Havlíkova přírodní apotéka, Botanicus, Original Atok a mnoho dalších.
Má přírodní kosmetika stálé místo i na vaší poličce v koupelně? Napište nám do komentářů, proč ji používáte.